Z červeného středu jsme se po pár tisících kilometrů přesunuli do vyhřátého severu. Cestou do známého Kakadu NP jsme se zastavili vykoupat v horkých pramenech Bitter Springs a Katherine. Při příchodu k prvním pramenům nás, natěšené a už dávno oblečené v plavkách, překvapila cedule upozorňující, že se zde můžou nacházet krokodýli. I přes náš brzký příjezd se ve vodě už koupe pár lidí, a tak zaujímáme strategii – pokud tu nějaký krokodýl je, už by se najedl někoho před námi – a jdeme do vody. Tuto strategii jsme úspěšně aplikovali ve všech pramenech po cestě až do chvíle, kdy jsme přijeli v Kakadu k překrásnému Gunlom Waterfall – jediné místo v Kakadu, kde se dá (většinou) koupat. Při našem příjezdu nebyl zrovna nikdo ve vodě! Pro jistotu jsme se zeptali místního rangera, zda se můžeme vykoupat. Odpovědí nám bylo, že „jasně, no worries, je tu jen jeden sladkovodní krokodýl někde tam vzadu, takže pokud se budete držet tady spíš vepředu, budete v pohodě…“ A tak jsme opět lezli do vody.

Kakadu NP
Kakadu je, se svou rozlohou neuvěřitelných 20 000km2 (rozloha Slovinska), největší národní park Austrálie. Zajímavostí také je, že park je ve vlastnictví původních obyvatel, od kterých si ho stát pronajímá.
Park jsme projeli za 3 dny. Parkem vede jedna hlavní silnice, ze které je několik odboček dál do parku po nezpevněných cestách. My jsme park navštívili v období sucha, takže většina řek a brodů byla vyschlá (a tudíž bez krokodýlů). Největším zážitkem však byla plavba za východu slunce lodí po Yellow Water. Fotky nezachytí vše, ale snad alespoň trochu napoví. Výhledy jako z National Geographic. Jednoduše – bláznivý a vzdělaný průvodce, východ slunce, spousta zvířat ve svém prostředí a pak all-you-can-eat snídaně!
Zajímavé také je, jak místní bojují s všudypřítomnou suchou trávou – vypalováním. Častokrát tak jsme svědky toho, že hoří několik stovek metrů čtverečních (pravděpodobně i kilometrů) lesa. Častokrát pak hoří kousek od našeho kempu, případně hoří po obou stranách silnice, po které jedeme. Vypalování je zde však tradicí, která přetrvává tisíce let. Stromy jsou odolné, takže než shoří tráva, strom nezačne hoře a požár se tak sám uhasí. Požár také vyklidí území od nebezpečných hadů a pavouků a místo nich se tam pak nastěhují nejrůznější druhy ptáků a vačnatců. Navíc toho využívají dravý ptáci, kteří čekají na prchající zvěř po okrajích požárů. Dravci dokonce požár také rozšiřují. A to tak, že přelétnou se zapáleným kouskem dřeva a hodí ho do suché trávy o kus dál, aby vznikl další požár.
Darwin
Darwin je hlavním městem Severního Teritoria (Northern Territory). Je také nejmenší (cca 130 tis. obyv.), nejvlhčí, a nejsevernější ze všech hlavních měst v Austrálii. Průměrná roční teplota 31°C mluví za vše (pro srovnání, průměrná roční teplota Athén je necelých 20°C). Hned při příjezdu nás zaujala nádherná a velká pláž, na které však nebylo ani živáčka. Důvod je jednoduchý – po většinu roku je voda plná agresivních mořských krokodýlů (salty), jedovatých medúz (box jellyfish) a hapalochlaen (blue-ringed octopus) ….
Darwin sám o sobě má vcelku malé centrum, je však hodně rozlehlý. Navštívili jsme také hezké muzeum a noční market, kde se dají ochutnat (a také jsme ochutnali) nejrůznější jídla od asijských specialit až po krokodýlí burger.
Litchfield NP
Z Darwinu dále pokračujeme dál směrem na Broom. Další zastávkou na naší cestě je Národní Park Litchfield. Ten je známý svými překrásnými vodopády a lagunami, kde se dá, teď už vcelku bezpečně, koupat. Nachází se zde také jedny z nejstarších a největších termitišť. Některé jsou staré až 50 let!
Cestou zpět jsme opět projížděli městečkem Kathrine, kde jsme se před dlouhou cestou do Západní Australie ještě jednou vykoupali. Cestou k vodě nás však překvapil postarší pár, který postával asi 100m před námi na silnici a pokřikoval na nás: „watch out, there is a snake on the road”. Když jsme přišli blíž, to co jsme původně považovali za kládu na silnici se změnilo ve velkou Krajtu olivovou (Olive Python).
Potkali jsme: Grey Nomads
Cestou potkáváme nespočet lidí nejrůznějšího charakteru. Typickými cestovateli po Australii pak jsou tzv. Grey Nomads. Takto jsou nazývaní Australští důchodci, kteří si koupí karavan ve kterém následně procestují celou zemi. Wiktionary je definuje takto 🙂 “(Australia) A retired person who travels independently and for an extended period within their own country, particularly in a caravan or motor home”. Není výjimkou, že takto cestují několik let. My jsme se bavili s jedním starším párem, byli na cestách už 3 roky a stále jim chyběla procestovat cca 1/3 země.
A pokračujeme dál směrem Západní Austrálie.
Dobrý den, rád bych se zeptala, zda-li byste mi uměla doporučit vhodnou společnost na pronájem aut v Austrálii. Příští rok se tam s partou přátel chystáme a tak bych si rád nechal poradit od profíků. 🙂 Celkově jsem ž dělal nějaký průzkum a nějaké srovnání už jsem našel tady: půjčení aut v Austrálii. Nicméně by mě zajímal i Váš názor a zkušenosti. Moc díky, Verča