Naši cestu jsme začali v největším městě Vietnamu – Saigonu, neboli ponovu Ho Chi Minh City. První (a celkový) dojem města nejlépe zachycuje video…
Město je to ohromně rozlehlé, dynamické, živé a v neposlední řadě neuvěřitelně špinavé. V každém (opravdu každém) domě je nějaký “živnostník“, ať už se jedná o prodej Pho, kukuřice, ovoce, kufrů nebo opraváře motorek. Dokonce jsme narazili na 5 prodejců trezorů hned vedle sebe. Chodníky jsou samozřejmě rovněž zaplněné buď pouličními prodejci a opraváři čehokoli, nebo hlídanými mini-parkovišti skútrů. Každý centimetr je využit na maximum – a kde je místo, tam chodí chodci a jezdí motorky. Lidé působí chudě, ale šťastně (fungující komunismus v praxi?) a jsou většinou velmi milí! Anglicky zde umí jen málokdo, ale „domluvit” se lze. Jeden příklad za všechny. Na ulici jsme potkali studenty, kterých jsme se ptali na cestu k jedné pagodě. Po krátkém rozhovoru nám nabídli, že nás tam odvezou na svých skútrech. Nabídku jsme s díky přijali a zažili tak nezapomenutelnou jízdu městem…
V Saigonu je toho k vidění hodně. My ve městech většinou chodíme pěšky, samotné chození nám tak zabralo nejvíce času. Za navštívení pak rozhodně stojí War Remmants Museum, jakákoli větší Pagoda (a s tím i budhistický chrám), Ben Thanh Market, budova pošty a blízká katedrála Notre Dame (katedrála je bohužel momentálně v rekonstrukci, a tím pádem nepřístupná pro turisty), budova opery a sousední Saigon Saigon Sky Bar v 9 patře.
O cenách by šel napsat samostatný článek, anebo je lze shrnout několika slovy. Na ulici ceny nikde nejsou napsané a častokrát to vypadá (a pravděpodobně to tak i je), že si je prodejci vymýšlejí podle obličeje. V obchodech a restauracích jsou pak ceny pevně uvedené. Jak vymyšlené, tak pevné ceny jsou však i pro nás většinou velmi příznivé.
Poslední, třetí, den jsme strávili výletem do tunelů Cu Chi a následně návštěvou War Remnants Museum. Cu Chi tunely jsou pozůstatkem po Válce ve Vietnamu. Tunely zobrazují, v jak otřesných podmínkách místní museli za války přežívat a také ukázky z jejich partyzánského boje.
War Remmants Museum pak podtrhuje silný “zážitek” z tunelů a dává vše do historických souvislostí. Častokrát dost drsným způsobem.